Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w "Krainie Tysiąca Jezior". Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Jeziorak ma bogatą linię brzegową, otoczony jest pięknymi lasami. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie - największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. W 2012 roku, po trwającym ponad trzy miesiące plebiscycie, jezioro Jeziorak zostało uznane przez czytelników magazynu podróżniczego "National Geographic Traveler" za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.
Odległość od hotelu: 0 km
Pomnik Stefana Żeromskiego
Kolejnym miejscem, któremu poświęcimy w naszej wycieczce dużo miejsca jest niezywkle popularny wśród miejscowych i turystów Skwer Żeromskiego. Do 1945 roku znajdował się tu pomnik wojenny, dziś podziwiać możemy w tym miejscu pomnik Stefana Żeromskiego - zasłużonego działacza społecznego, patrioty, wielkiego pisarza. Został on postawiony w 1966 roku z inicjatywy Stanisława Hertla (wspaniałego pedagoga i popularyzatora twórczości autora "Ludzi bezdomnych"), znajdującej się po drugiej stronie ulicy szkoły - dziś Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego. Postać pisarza związana jest ze wspomnianym już tu plebiscytem i akcją przedplebiscytową z roku 1920.
Odległość od hotelu 0,4 km
Ratusz Miejski
Współczesny budynek ratusza powstawał w okresie od 1910 do 1912 roku już poza obszarem starówki, ale przy głównej ulicy miasta. Jednym z ciekawszych elementów części głównej są schody zewnętrzne po obu stronach drzwi wejściowych o charakterze reprezentacyjnym. Dolna część schodów osłonięta jest obustronnie ogromnymi i masywnymi wolutami, a każda z nich zakończona jest płaskorzeźbą w postaci lwiej głowy z otwartą paszczą. Drzwi wejściowe ograniczone są po obu stronach szerokimi i półkoliście zamkniętymi oknami z bogatą ornamentyką. W części dachu znajdują się 3 facjatki, a zwieńczeniem jest dwustopniowa wieża z tarasem i tarczą zegarową z hełmem. Wewnętrzne części skrzydeł to koszowe arkady. W podcieniach obserwujemy wielkie i szerokie okna zakończone łukiem koszowym. Ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta. W jego prawym skrzydle mieści się dziś Informacja Turystyczna. Za ratuszem znajduje się kamień 700-letniej Iławy, ustawiony na pamiątkę lokowania miasta w 1305 roku, fosa staromiejska oraz neoklasycystyczna hala miejska, w której mieści się dziś kinoteatr.
Odległość od hotelu: 0,35 km
Kościół Przemienienia Pańskiego
To najstarsza zachowana budowla w mieście. Została ona wkomponowana w południowo-wschodni kąt murów miejskich. W dawnych czasach kościół górował nad całością miasta i stanowił część miejskich fortyfikacji. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1317-1325 w miejscu, gdzie uprzednio znajdowała się kaplica. W roku 1550 zbudowano wieżę, zaś 1624 roku dobudowano kruchtę. Najpiękniejsze elementy architektoniczne widoczne są gołym okiem: zakończone wimpergami słupki znajdujące się na dachu, nisze, wąskie i długie okna, przypory oraz wieża. Charakterystyczne są również masywne drzwi wejściowe ze ślepym naświetleniem dekorowanym rozetą. Warto także choć na chwilę wstąpić do środka budowli i, w miarę możliwości, zwiedzić kościelne podziemia, podziwiać zabytkowy ołtarz i organy. Nierozerwalnie z kościołem związane są mury miejskie z XIV wieku oraz fosa.
Odległość od hotelu: 0,25 km
Rzeźby barokowe
Przy ulicy Niepodległości, vis a vis parku miejskiego, znajdują się unikatowe XVIII-wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, reprezentującej styl rokokowy. Pochodzą one z zespołu pałacowego w Kamieńcu, któego właścicielem był ród von Finckenstein. O pochodzeniu rzeźb informuje ustawiona pomiędzy nimi tablica. Rzeźby znajdują się na terenie Parku Miejskiego. To miejsce tętni życiem każdego lata. Wieczorami zbierają się tu wszyscy ci, którzy chcą odpocząć po ciężkim dniu pracy. Znajdują się tu restauracje i puby. Dzieci znajdują uciechę w ustawionej w centralnym punkcie parku fontannie.
Odległość od hotelu: 0,4 km
Dworzec kolejowy
W 2006 roku gmach dworca został wpisany do rejestru zabytków. Po trwającej dwa lata modernizacji w styczniu 2012 roku został ponownie oddany do użytku. Nawet dla osób podróżujących autem, dworzec stanowi dziś obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Zbudowany w 1900 roku w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Nad głównym wejściem dumnie prezentuje się herb Iławy. Szyby budynku wypełnione są witrażami, a w hallu głównym zostały przedstawione freski z herbami miast oraz wzorce z motywami roślinnymi.
Odległość od hotelu: 2,7 km
Mały Sopot
"Mały Sopot" to dzielnica willowa Iławy, kóra lata świetności przeżywała w okresie przedwojennym. Do dnia dzisiejszego zachowało się część kamienic z tego okresu, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Nazwa pochodzi od budynku hotelu Kormoran, stylizowanego na sopocki Grand Hotel. Zresztą, żeby w pełni oddać klimat nadmorskiej plaży, na znajdujące się przy Kormoranie kąpielisko przywieziono niegdyś nawet prawdziwy piasek z Sopotu.
Odległość od hotelu: 0,65 km
Wielka Żuława
Wielka Żuława jest nie tylko największą wyspą na Jezioraku, ale również największą wyspą śródlądową w Polsce. Doskonale widoczna z naszego hotelu, całą swą powierzchnią znajduje się w granicach miasta Iławy. Zajmuje ponad 82 hektary i mimo, że od lądu dzieli ją zalediwe kilkaset metrów, to wciąż większa część wyspy nie jest wykorzystywana turystycznie. W sezonie letnim regularnie kursuje przeprawa promowa.
Odległość od hotelu: 1,7 km
Amfiteatr
Amfiteatr w Iławie zbudowano specjalnie na potrzeby festiwalu "Złota Tarka", który odbywa się tu każdego roku aż do dziś. Miejsce nosi imię Luisa Armstronga. W 2010 roku dzięki funduszom unijnym całkowicie przebudowano główną scenę i jej zadaszenie, a w kondygnacji podziemnej znalazły się pomieszczenia techniczne. Aktualnie w sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez różnego typu. "Złota Tarka" jest festiwalem jazzu tradycyjnego, który początkowo miał miejsce w Warszawie. Zapoczątkowany w 1965 roku, w legendarnym klubie "Stodoła", swą nazwę nosi od przyznawanej nagrody dla najlepszego polskiego zespołu jazzowego. Po raz pierwszy w Iławie festiwal zabrzmiał w roku 1994. (strona internetowa festiwalu)
Odległość od hotelu: 0,55 km
Jaz piętrzący
Zabytkowe spiętrzenie wody w nurcie rzeki Iławki powstało w 1870 roku. Jest jednym z elementów całego systemu hydrotechnicznego Kanału Iławskiego. Budowla składa się z betonowej konstrukcji zamykanej czterema drewnianymi zasuwami nsterowanymi ręcznie. Jej zadaniem jest przepuszczanie wód rzeki w stronę jeziora Iławskiego i dalej do rzeki Drwęcy oraz Wisły oraz umożliwienie żeglugi na odcinku kanału Elbląskiego pomiędzy Iławą, Miłomłynem i miejscowością Buczyniec. W okolicach jazu znajduje się także zabytkowy młyn wodny.
Odległość od hotelu: 1,3 km
Cerkiew Bizantyjsko - Ukraińska
Budynek, w którym dziś mieści się cerkiew został wzniesiony w 1899 roku i w swojej historii przeszedł różne koleje losu. W początkowym okresie znajdowała się tutaj siedziba miejscowej gazowni. Aż trudno uwierzyć, że potem aż do 1992 roku gmach zmienił funkcję na zajezdnię autobusów miejskich. Wówczas jednak konserwator zabytków wydał ekspertyzę sugerującą przeznaczenie budynku na cele sakralne. Tak też się stało i obecnie gospodarzem jest Parafia Bizantyjsko-Ukraińśka.
Odległość od hotelu: 0,6 km
Kinoteatr "Pasja"
Historia "Pasji" jest interesująca. Budynek powstał w latach 1916-1922. W początkowym okresie mieściła się w nim hala miejska, później został przerobiony na styl neoklasycystyczny, by w końcu od lat 60-tych pełnić funkcję kina. Od roku 2002 wpisany do rejestru zabytków.
Odległość od hotelu: 0,5 km
Zamek w Szymbarku
Znajdują się tam ruiny zamku gotyckiego kapituły pomezańskiej z drugiej połowy XIV wieku. W 1945 roku zamek został spalony przez Armię Czerwoną. W ostatnich latach częściowo go odbudowano. Zachowały się mury z 10 wieżami. Zamek Szymbarski jest położony w malowniczym miejscu i posiada imponujące rozmiary. Warto go odwiedzić. Ciekawostką jesto to, iż legenda mówi o tunelu znajdującym się pod jeziorem Szymbarskim łączącym go z Iławą.
Odległość od hotelu: 9 km
Zamek Karnity
Zespół pałacowo-parkowy z neogotyckim pałacem. Pałac został wzniesiony w 1856 roku, w miejscu spalonego podczas wojen polsko-szewdzkich dworu. Rozległy park krajobrazowy rozciąga się od jeziora Kocioł, w kierunku wschodnim. Pałac usytuowany jest na terenie parku w polbliżu jeziora karnickiego. Pałac wziesiony został z czerwonej cegły na kamiennej podmurówce, od zewnątrz cegła klinkierowa. Główne wejście ozdobione jest arkadowym podcieniem z bogato zdobioną balustradą znajdującego się nad nim tarasu. Sylwetka budowli urozmaicona jest narożną, oktogonalną wieżą. Pałac ma także kwadratową wieżę od strony jeziora. Pałac ma wszystkie elewacje zwieńczone pseudokrenelażem, a ryzality i naroża budowli sterczynami. Architektura pałacu nawiązuje do romantycznego zamku. Taki charakter budowli podkreślały znajdujące się niegdyś na terenie parku obwarowania z bastionami. Na wzgórzu w części południowej parku znajduje się cmentarz dawnych właścicieli.
Odległość od hotelu: 26 km
Siemiany - jezioro Jasne
Niezwykły mikroklimat, latem koncerty znanych zespołów i piękne jezioro z niewielkimi wyspami. Siemiany często odwiedzają Cezary Pazura i muzyk Wojciech Waglewski z Voo Voo. Siemiany są położone w jednym z najciekawszych zakątków naszego kraju, w malowniczym parku krajobrazowym nad brzegiem jeziora Jeziorak koło Iławy. W pobliżu znajdują się liczne rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest jezioro Jasne, w którym przejrzystość wody sięga 15 metrów. Spacerując po okolicznych lasach można zobaczyć rzadko spotykane gatunki ptaków, takie jak głuszce czy orły bieliki.
Odległość od hotelu: 18,5 km